Бакрачески ветува олимписки базен во Охрид

Бакрачески ветува олимписки базен во Охрид

Кандидатот на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Охрид, Никола Бакрачески, вети изградба на објекти кои ќе му дадат препознатлива димензија на Охрид и ќе го направат град во вистинска туристичка, рекреативна и спортска смисла.

– Во насока на развојот на спортот, веднаш после моето доаѓање на функцијата градоначалник, како прв најзначен проект ќе биде изградба на долгоочекуваниот затворен олимписки базен. Објект според сите стандарди, меѓународни олимписки норми, објект што ќе ги реинкарнира спортовите по кои Охрид беше препознатлив, а тоа се пливањето и ватерполото, рече Бакрачески на денешната прес-конференција, појаснувајќи дека базенот ќе биде изграден во рамки на СРЦ „Атина Бојаџи“, со средства обезбедени од буџетот на Рпеублика Македонија.

Истакна дека во неговата програма со средства од општинскиот буџет предвидена е изградба и на повеќенаменско спортско игралиште во селото Лескоец, двојно тениско игралиште во рамки на СРЦ „Атина Бојаџи“, двете со вредност од 11 милиони денари, како и спортски игралишта за фудбал и одбојка на песок во населбите Воска и Далјан.

Бакрачески денеска уште еднаш нагласи дека манипулации, шпекулации, инсинуации, подметнувања и лажни обвинувања, се страни термини за него кои нема намера ниту да ги коментира, уште помалку да ги практикува, како во минатото така и во текот на предизборна кампања.

– Моја обврска е споделба на позитивни вредности, а тоа се оние вистини кои и во минатото биле носители на тивкиот прогрес низ историјата на Охрид – искреноста, напорната работа, чесноста и фер-играта, толеранцијата и љубопитноста, лојалноста и љубовта кон Охрид, рече Бакрачески.

Во коментар на новинарското прашање во врска со обвинувањата од страна на неговиот противкандидат од редовите на СДСМ за наводно препишана програма за изборите, Бакрачески само истакна дека за да се препише нешто или да се направи копија мора да постои оригинал, за кој рече дека никој досега не го видел.

Поврзани вести

Утре Собранието ќе гласа за разрешување на Марко З... За утре во 11 часот, претседателот на Собранието Талат Џафери го закажа продолжението на 6-та седница. По тринаесет дена маратонски дискусии  реплики ...
Љупчо Палевски четири часа беше на распит во СЈО... По четири часа распит, бизнисменот Љупчо Палевски заедно со неговиот адвокат излегоа од специјалното јавно обвинителство, но не сакаа да коментираат з...
Заврши  расправата за разрешување на Марко Зврлевс... Заврши дебатата за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски. Продолжението ќе биде дополнително закажано. Координаторот на една од пратенич...
Мицкоски: Извршниот комитет предложи пет кандидати... Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција изјави дека ВМРО-ДПМНЕ била во полна кондиција пред локалните избори, заокрожувајќи ги с...
Богоевски: Реформите во МВР и во државните институ... Павле Богоевски денеска во изјава за медиумите рече дека за разлика од претходната практика на раководството на прикривање и заташкување на прекумерна...
Потврдено постоење на пет неолитски градби на лока... Истражувањата на археолошкиот локалитет Врбјанска Чука се завршени и во рамки на ископувањата е потврдено постоење на пет неолитски градби во простор ...